Kuchyň bývá označována středem domácnosti. Není divu, strávíme zde velkou část svého života. Každá hospodyňka chce, aby byly tyto prostory krásou a chloubou celé domácnosti. Pokud ale nebude uspořádána prakticky a účelně, pobyt v ní se může stát nepříjemný. Jak tedy na správné rozmístění jednotlivých prvků?

vaření v restauraci

Na výběr je z mnoha typů, tvarů a materiálů. Linka může být rovná, ve tvaru písmene L či U, ve dvou řadách nebo s ostrůvkem. Každý tento typ s sebou nese určité klady a zápory. Vzhled nikdy nesmí ustoupit před praktičností, proto je potřeba si tuto místnost rozdělit do několika zón.

Tyto zóny by měly navazovat jedna na druhou tak, jak probíhá příprava jídel. Nakoupené potraviny se někde musí uskladnit, posléze zpracovat, očistit či jinak upravit, naservírovat. Použité nádobí se pak musí umýt nebo uložit do myčky. Správná návaznost těchto zón ušetří čas, síly a zamezí zbytečnému pobíhání z jednoho koutu do druhého.

Skladování je první zónou. Patří sem nejen skříňky, ale také lednice s mrazákem. Řadí se sem také nádobí (talíře, misky, sklenice, příbory). Tyto části linky by měly být dobře přístupné a lehce otevíratelné.

Následuje hrubá příprava, ve které se potraviny začínají měnit v jídlo. Omyjí, oškrábají se a oloupou. Děje se tak na kvalitních kuchyňských deskách ze dřeva, kameniny, mramoru, keramiky nebo laminátu.
krájení potravin

Další je čistá příprava, kde se pracuje se syrovými, ale již připravenými a očištěnými potravinami. V této fázi se krájí, strouhá, mele, naklepává a podobně. Po dokončení této části přípravy následuje tepelné zpracování nebo v případě studené kuchyně rovnou servírování.

Tepelné zpracování se odehrává samozřejmě na varných deskách či sporácích, troubách, mikrovlnných troubách a dalších.

Poslední částí je servírování, kde se připravují jídla do své již hotové podoby a odkud také putují strávníkům na stůl.

Mohlo by se vám také líbit: