Orchideje překrásně magicky kvetou, až oči přecházejí, a tak není divu, že jsou tyto rostliny velmi oblíbené mezi pěstiteli. Jejich vůně a krása lákala již staré Číňany, kteří ji ve 12. století používali nejen jako okrasnou květinu, ale také jako lék. Do Evropy byla tato kráska přivezena až v 17. století, a v této době ji ihned začal obdivovat celý svět, neboť lidé nikdy neviděli tolik krásy najednou. Snad každý zatoužil po této rostlině, každý ji chtěl mít doma za oknem či na zahrádce nebo ve skleníku. Jenomže záhy zjistili, že to nebude tak snadné, neboť pěstovat orchideje není jednoduché. Rostliny jim usychaly a uvadaly. A to se mnohdy stává lidem i dnes. Proto vám přinášíme pár rad, jak se mají orchideje správně pěstovat, aby se staly královnami mezi ostatními vašimi květinami.
květy orchideje
S pěstováním začínáme
Pokud teprve s pěstováním orchidejí začínáte, určitě si vyberte druhy méně náročné na pěstování, které vám budou lépe prospívat. V každém případě orchidejím vyberte světlé místo, nejlépe východní či severní okno. Základem pro pěstování je také stálá teplota, nejlépe okolo 18°C. Neměli byste zapomínat na přiměřenou zálivku i speciální výživu, díky níž se bude orchidejím dobře dařit.

Správný květináč
Základní a důležitou věcí pro orchideje je výběr správného květináče. Musí být nejen dostatečně prostorný, aby se do něj rostlinka pohodlně vešla, ale měl by být také průsvitný. Dnes se prodávají moderní průsvitné a zároveň hezky barevné atraktivní květináče přímo pro orchideje, jejichž kořeny potřebují dostatek světla. Díky nim totiž můžete kontrolovat, zda není rostlinka přelitá, či zda již z květináče nepřerůstá. Pokud však budou některé kořeny trčet z květináče, znamená to, že rostlina čerpá potřebné živiny ze sluníčka.
světle fialová orchidej
Správný substrát a hnojení
Rostliny ale nezískávají živiny jen se sluníčka, ale také ze substrátu. Ten by měl být lehký, propustný a přiměřeně kyselý. Vyrábí se přímo pro orchideje z kůry či kokosových chipsů. Klasická hlína orchidejím neprospívá proto, že se zemina nalepí na kořeny, a tak se k nim nedostane světlo ani vzduch, a rostlinka dříve nebo později uhyne. Pravidelné přihnojování od jara do podzimu speciálními hnojivy orchidejím velmi prospívá. Hnojit můžete v přiměřených dávkách přímo do zálivky, či dát hnojivo v malé koncentraci do rozprašovače, a rostlinku orosit, čímž se rychle vzpruží, zvláště pokud trpěla nedostatkem živin.

Mohlo by se vám také líbit: