Díky tomu, že se v druhé polovině 19. století dostávala na světlo žárovka, její tvůrci ani netušili, jaké bude mít na své životní pouti možnosti. Té úplně klasické žárovce už sice odzvonilo, ale její následovníci jsou doslova na každém našem kroku.
pouliční osvětlení v noci.jpg
Pokud zamíříte do takového městského parku, pak vám asi s největší pravděpodobností budou na cestu svítit sodíkové výbojky. Tento typ světla je totiž pro venkovní použití tím nejideálnějším. Právě proto se instaluje do všech možných pouličních lamp. Kromě toho ale našly své využití také v oblasti bezpečnosti a osvětlují se jimi okolí budov, které by mohly lákat vandaly či nenechavce.
Tyto žárovky navíc poznáte velmi snadno, jelikož se jejich světlo vyznačuje velmi vysokou účinností a monochromatickým žlutým světlem. Je u nich i velmi dlouhá životnost, která může být až neuvěřitelných dvacet tisíc hodin. Kromě toho má i nespočetně jiných výhod. Například zajišťuje dobrou viditelnost i v podmínkách, které nejsou příznivé. Použití je tedy vhodné i v mlze.
Výbojek v dnešní době existuje opravdu velké množství. Za ty nejklasičtější se považují halogenové, které našly mnohem větší využití, než byste čekali, ale určitě to neubírá na důležitosti všech ostatních druhů .
lampy nad silnicí.jpg
Výbojku lze charakterizovat jako světlo, které je vyrobeno pomocí nějakého plynu. Plyn kromě toho ovlivňuje i barvu světla, které z výbojky vychází. Například ty světelné zdroje, které jsou plněné plynem kryptonem, vydávají světle šedé až zelené světlo. Ve zvláštních podmínkách mohou mít i barvu modro-bílou, čehož hojně využívají umělci pro své účely.
Nejznámějším a nejpoužívanějším plynem je ale neon, s jehož červeným nebo oranžovým světlem se můžeme setkat v různých nápisech ve velkých městech, kde na nás nejčastěji svítí ze světelných reklam.

Mohlo by se vám také líbit: