Sedací vak se stal konkurentem sedacím soupravám již před mnoha lety. V době svého vzniku se však velmi dobře prodávaly klasické sedací soupravy, protože šlo o módní záležitost, a v obývacím pokoji bylo takřka nemyslitelné, aby se objevilo cokoli jiného.

V současné době se vaky nevyrábí s odpadní polystyrenovou drtí, která se příliš neosvědčila, ale s výplní z kuliček EPS a výrobní technologie umožňují zvolit si z více typů potahů, navíc v pestrých barvách

zelený sedací vak

Jak velký má být sedací vak

Dejte přednost pohodlí před prostorem – máte-li možnost sedací vaky vyzkoušet, neváhejte a přesvědčte se sami, že na první pohled obří velikost je jen zdánlivá, a že to má své opodstatnění. Nejdelší rozměr by pro dospělou osobu měl přesáhnout alespoň 150 cm pro pohodlné posezení, a jestliže uvažujete o příležitostném, nebo dokonce častém ležení, ideální délka je 190 – 210 cm. Délka menší než 150 cm je vhodná pouze pro děti předškolního a školního věku zhruba do 13 let. Obézní lidé by měli také zvážit větší rozměr, protože nezáleží pouze na hmotnosti či tělesné výšce, ale především na „tělesném objemu“, ať už se jedná o svalovinu, nebo podkožní tuk.

modrý sedací vak

Teprve správně zvolená velikost vaku znamená, že splní svůj účel. Výrobky jsou navrhovány tak, aby výplň z polystyrenových kuliček měla dostatek prostoru obejmout lidské tělo a tím umožnit uvolnění svalů a svalových úponů. Je to v současné době jediný způsob, jak si dopřát dokonalou relaxaci, a tyto vlastnosti nelze očekávat ani od zdravotních matrací. Matrace se spolu s lamelovými rošty přizpůsobí zakřivení páteře, ale stále je ve hře hmotnost vašeho těla, ať už ležíte na boku, na zádech, či na břiše.

U sedacích pytlů je v zásadě jedno, jakou v nich zaujmete polohu, výplň se přizpůsobí v každém případě. To je také důvodem, proč se doporučují i lidem s chorobami pohybového aparátu vzhledem k tomu, že se tímto způsobem lépe a rychleji regenerují namožené svaly i klouby. Pochopitelně to však není univerzální všelék a je nutné dodržovat léčebný proces stanovený lékařem, ale jisté je, že máte doma v tomto směru vydatného pomocníka.