Mobilní telefon se stal fenoménem nejen nás, dospělých, ale i dětí.  Už dávno pryč je doba, kdy si pětileté holčičky přály dostat k narozeninám panenku a stejně staří kluci pořádný auťák nebo stavebnici. Dnes nejčastějším přáním bývá mobilní telefon nebo počítač. 
Jsme sice rodiče rozumní a dobře víme, že malým dětem tyto výdobytky společnosti do rukou nepatří. Jenže jak dlouho odolávat věčným prosbám a dívat se na slzavé údolí našich potomků, když mezi dárky ten nejvysněnější nenajdou?
dítě hraje hry
K čemu ho vlastně potřebují?
Děti používají mobilní telefon především na hry a poslech písniček, později ke komunikaci na sociálních sítích.  Telefony mají jejich vrstevníci, tak je prostě chtějí mít taky. První prosby o mobil přichází kolem pátého až šestého roku a pak už jejich intenzita jen narůstá. Průzkum ukázal, že až 50% dětí dostane svůj první vlastní telefon již v době nástupu do školy, tedy někdy mezi 6. a 7. rokem. Lékaři ovšem toto nedoporučují, děti na to ještě nejsou dostatečně zralé.  Podle nich je rozumné počkat tak do 10 let. Ideální je třetí až pátá třída.
dítě a fialový telefon
Všechno má svoje pro i proti a mobil určitě není výjimkou.  Pro rodiče není vůbec jednoduché tuto záhadu rozklíčovat.
Argumenty pro:
–           Dostupnost spojení mezi dítětem a rodiči
–           Bezpečnost – v případě nouze možnost kdykoliv zavolat pomoc
–           Dítě se učí mít zodpovědnost za svěřenou věc
–           Přístup k informacím
–           Kontakt s vrstevníky
–           Starší dítě bez mobilu může být odmítáno dětským kolektivem
Argumenty proti:
–          Určitá změna vazby mezi rodičem a dítětem
–          Odvádí pozornost od učení
–          Děti se na něj lehce stávají závislými
–          Špatný vliv sociálních sítí
–          Nebezpečná internetová rizika
–          Ztráta zájmu o osobní komunikaci s vrstevníky
Ať už se rozhodnete jakkoliv, jednoho krásného dne dítěti ten mobil přece jen pořídíte. Dětská radost bude nesmírná, ale buďte i nadále rozumní a nedopusťte, aby se dítě stalo závislým na hraní her a na sociálních sítích. Podle odborníků dětem stačí bohatě na surfování po internetu hodinka denně. Buďte neoblomní. Raději věnujte dítěti co nejvíc svého času k povídání, společným hrám, zábavě či  sportu.  A podle hesla „důvěřuj, ale prověřuj“ zajistěte pravidelnou kontrolu toho, čím se vaše dítě na mobilu baví. Varování před nekontrolovaným používáním internetu a mobilu dětmi, o kterém dnes a denně čteme v různých médiích, rodiče velmi často podceňují.  
Nezapomeňte, že mobilní telefon a internet je sice dobrý sluha, ale zlý pán
Dobře proto zvažte, než pořídíte dítěti mobil, zda už je na to dostatečně rozumově zralé, abyste si nepřidělali zbytečné starosti.

5/5 - (1 vote)

Mohlo by se vám také líbit: