Mobilní telefon se stal fenoménem nejen nás, dospělých, ale i dětí.  Už dávno pryč je doba, kdy si pětileté holčičky přály dostat k narozeninám panenku a stejně staří kluci pořádný auťák nebo stavebnici. Dnes nejčastějším přáním bývá mobilní telefon nebo počítač. 
Jsme sice rodiče rozumní a dobře víme, že malým dětem tyto výdobytky společnosti do rukou nepatří. Jenže jak dlouho odolávat věčným prosbám a dívat se na slzavé údolí našich potomků, když mezi dárky ten nejvysněnější nenajdou?
dítě hraje hry
K čemu ho vlastně potřebují?
Děti používají mobilní telefon především na hry a poslech písniček, později ke komunikaci na sociálních sítích.  Telefony mají jejich vrstevníci, tak je prostě chtějí mít taky. První prosby o mobil přichází kolem pátého až šestého roku a pak už jejich intenzita jen narůstá. Průzkum ukázal, že až 50% dětí dostane svůj první vlastní telefon již v době nástupu do školy, tedy někdy mezi 6. a 7. rokem. Lékaři ovšem toto nedoporučují, děti na to ještě nejsou dostatečně zralé.  Podle nich je rozumné počkat tak do 10 let. Ideální je třetí až pátá třída.
dítě a fialový telefon
Všechno má svoje pro i proti a mobil určitě není výjimkou.  Pro rodiče není vůbec jednoduché tuto záhadu rozklíčovat.
Argumenty pro:
–           Dostupnost spojení mezi dítětem a rodiči
–           Bezpečnost – v případě nouze možnost kdykoliv zavolat pomoc
–           Dítě se učí mít zodpovědnost za svěřenou věc
–           Přístup k informacím
–           Kontakt s vrstevníky
–           Starší dítě bez mobilu může být odmítáno dětským kolektivem
Argumenty proti:
–          Určitá změna vazby mezi rodičem a dítětem
–          Odvádí pozornost od učení
–          Děti se na něj lehce stávají závislými
–          Špatný vliv sociálních sítí
–          Nebezpečná internetová rizika
–          Ztráta zájmu o osobní komunikaci s vrstevníky
Ať už se rozhodnete jakkoliv, jednoho krásného dne dítěti ten mobil přece jen pořídíte. Dětská radost bude nesmírná, ale buďte i nadále rozumní a nedopusťte, aby se dítě stalo závislým na hraní her a na sociálních sítích. Podle odborníků dětem stačí bohatě na surfování po internetu hodinka denně. Buďte neoblomní. Raději věnujte dítěti co nejvíc svého času k povídání, společným hrám, zábavě či  sportu.  A podle hesla „důvěřuj, ale prověřuj“ zajistěte pravidelnou kontrolu toho, čím se vaše dítě na mobilu baví. Varování před nekontrolovaným používáním internetu a mobilu dětmi, o kterém dnes a denně čteme v různých médiích, rodiče velmi často podceňují.  
Nezapomeňte, že mobilní telefon a internet je sice dobrý sluha, ale zlý pán
Dobře proto zvažte, než pořídíte dítěti mobil, zda už je na to dostatečně rozumově zralé, abyste si nepřidělali zbytečné starosti.

Mohlo by se vám také líbit: