Právě se stěhujete do nového nebo rekonstruujete stávající bydlení. Dříve nebo později přijde na přetřes otázka nové kuchyňské linky. Klasickou ve tvaru L nebo moderní s ostrůvkem? Rustikální nebo podle nejnovějších trendů ve vysokém lesku? Pojďme se společně podívat na to, jak vybrat správnou kuchyň právě pro vaše potřeby.

2 lidé v kuchyni

1. Vycházejte z dispozic

Nezapomeňte, že pokud už je projekt hotový, máte jasně dané přípojky. A na základě nich musíte novou kuchyň koncipovat. Sice se dají instalovat různé prodlužovačky a redukce. Ideální ovšem je respektovat stávající rozvržení přípojek. Případně na novou kuchyň myslet už ve fázi projektování nové stavby, pokud jste v této fázi.

Důležité jsou také rozměry kuchyně. Pokud máte pro kuchyňský kout dostatek prostoru, můžete zvolit moderní řešení s ostrůvkem. Tak si zajistíte dostatek úložných prostor. A také krásně oddělíte místo určené k úpravě potravin od místa určeného ke stolování. Případně k trávení volného času, když je váš kuchyňský kout součástí obývací místnosti. V menší místnosti umístěte jednodušší linku. Pamatujte přitom na dostatek úložných prostor a využijte místo až ke stropu.
kuchyňská linka

2. Mějte vše při ruce

Správná kuchyň obsahuje mycí, skladovací a přípravnou zónu. Tyto zóny by od sebe neměly být nikdy vzdáleny více než tři metry. Pokud byste tuto vzdálenost nerespektovali, zbytečně se v nové kuchyni naběháte a z přípravy jídel se stane pochodové cvičení. Tyto vzdálenosti respektujte i v případě dlouhé linky. Vzdálenější místa vyhraďte raději ke skladování nádobí a kuchyňského náčiní.

3. Přizvěte na pomoc spotřebiče

Ruční mytí nádobí už je přežitek. Myčky na nádobí šetří váš čas i spotřebu vodu. Také varná deska i pečící trouba by měly být součástí každé domácnosti. Přestože můžete mít pocit, že vám zatím stačí varná deska se dvěma místy pro hrnce, pamatujte, že v průběhu dalších let může strávníků přibýt a vaše nároky se zvýší. Na kuchyni nešetřete.

Mohlo by se vám také líbit: