Vosk je nepostradatelný produkt pro mnoho odvětví, jako třeba kosmetika, léčitelství, výroba potravin apod. Mnoho lidí se neuvědomuje vzácnost tohoto komplementu, přitom by bez něj nebyl ani med.  I tak je ho ale díky pilným včelám stále dostatek a i když nejste včelaři, je jednoduché dostat se k němu na českém trhu za pár korun. Podívejme se, kde všude se dá využít a proč ho používat.
včelař, včely

Pokud vás nebaví nakupovat kosmetické výrobky od jiných značek v obchodech a preferujete vlastní, domácí výrobu, tak se bez něj neobejdete. Vyrábí se z něj pomády na rty, krémy na obličej, či na ruce, to z toho důvodu, že oleje, které produkty tvoří, se právě voskem ztužují. Také pečuje o pokožku a chrání jí před vnějšími vlivy. Velice efektivní je hlavně přípravek na opalování vyrobený z něj vyrobený. Pokud si netroufnete na domácí produkci, při nákupu přípravků určených k pobytu na slunci zkontrolujte, jestli obsahuje E901 – tedy včelí vosk.

Skvělé využití nachází také ve výrobě dekorací do domů a bytů. Rozhlédněte se po svém obydlí a určitě tam najdete i svíčku z včelího vosku. Pokud ne, můžete si ji jednoduše vyrobit. Jednak se jedná o krásnou a lidovou ozdobu, ale také vydrží hořet mnohem déle než svíčky z běžného vosku. Ty občas mívají různé vůně, které jsou vytvářenými různými chemikáliemi. V případě pravého vosku se vám dostane příjemného aroma i bez přidaných směsí. Vůně u Vás doma jistě nastolí příjemnou atmosféru.
plástev, med

Někteří z vás jistě vzpomínají na trávení Velikonočních svátků u babičky na vesnici. Již od nepaměti se vosk používal ke zdobení kraslic a dalších velikonočních dekorací. Kdysi s ním také sečtělí panové pečetili obálky.

Jeho využití najdete i v kuchyni, například při pečení. Místo másla můžete vymazat plech voskem a následně v něm upéct koláč, či buchtu. Tento tuk totiž obsahuje vyšší procento nenasycených mastných kyselin, je tedy dietnější a zároveň skvěle poslouží svému účelu.

 

Mohlo by se vám také líbit: