Ráda bych Vám dnes představila několik zajímavých typů na české kulturní památky.

Prvním mým typem je, ne až zas tak stará, ale zato známá všem, jak mladým teenagerům, tak seniorům. Jedná se o památník Lidice, který se nachází v areálu starých Lidic. Byl vybudován nad starými Lidicemi v roce 1962. Myslím, že pozornost si zaslouží nejen samotný památník, ale také areál Lidic, kde se nachází mnoho dalších objektů. Pokud se někdo zajímá o válečnou historii, tak se sem určitě musíte podívat.
Staré město

Další významnou památku, kterou stojí za to navštívit je Budeč. Jedná se o zbytky hradiště, kde dodnes můžeme vidět rotundu sv. Petra a Pavla. Jsou zde k vidění také zbytky tehdejšího kostela Narození Panny Marie. Součástí areálu je také hřbitov, který zde byl vybudován o něco později, a to roku 1836 hned vedle rotundy sv. Petra a Pavla.

Památka, kterou snad každý zná z Českých bájí a pověstí. Ano, jedná se o horu  Říp, která se nachází nedaleko od Roudnice nad Labem. Tento vrch vystupuje přibližně o 200 metrů výš, než je okolní krajina, a tak je již z dálky patrná. Dle české pověsti na horu Říp vystoupil praotec Čech a když viděl krajinu kolem Řípu, rozhodl se, že se zde usadí. Na vrcholu hory Říp můžete spatřit také rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Jedná se o velice významnou církevní a kulturní památku, která je jednou z nejstarších dochovaných staveb v Česku.
památka na Lidice

Památník Velké Moravy se nachází v Starém městě. Budova byla postavena v letech 1959 a 1960. Nachází se na místě, kde byla objevena první uznaná stavba z doby velkomoravské – kostel Na Valách. Nachází se zde stálá expozice předmětů, které zde byly objeveny. V letech 2008-2009 byl památník zrekonstruován a otevřen k celoročnímu provozu.

Myslím, že každá z těchto památek je jedinečná a určitě měla co dočinění s naší českou historií. Dle mého názoru se jednoznačně vyplatí každou z nich navštívit a podívat se, jak se vytvářela historie českého národa.

Mohlo by se vám také líbit: