Snem řady Čechů je vlastní bydlení, kde budou oproštěni od neustálých psychických výlevů majitele. Pokud i vy přemýšlíte o koupi nemovitosti, která se stane na následujících několik let vaším domovem, možná přemýšlíte, jak tento sen financovat? Ceny nemovitostí v posledních několika letech neustále rostou a pořídit si vlastní bydlení může být stále náročnější. Jen málokdo má takové privilegium, aby si mohl dovolit koupit či postavit nemovitost z vlastních našetřených úspor. A tak nezbývá, než se poohlédnout po hypotéce, která pomůže tento sen zrealizovat. Kdy však přichází ten správný čas, kdy je dobré o hypoteční úvěr požádat?

O hypotéce uvažujte do 35 let

Věk je jenom číslo? Tak to bohužel v bankovních institucí neplatí! Při posuzování žádosti o hypoteční úvěr na bydlení nebo americkou hypotéku Fahd, je rozhodující věk žadatelů i jejich spolužadatelů. Ideální žadatel je takový, který má pravidelní měsíční příjem, je schopen pravidelně splácet všechny své závazky a je mu kolem 30 let. Pokud je hypotéka sjednána v mladším věku, je možné jí splácet poměrně dlouhou dobu. Čemuž samozřejmě odpovídá i výše měsíčních splátek.

rodinné finance

Nejvyšší věková hranice, do kdy je možné o hypoteční úvěr požádat zákon nijak nestanovuje. Nicméně Česká národní banka poskytovatelům úvěrů doporučuje, aby byly veškeré pohledávky splaceny do 65 roku věku. Mnoho bankovních, ale i nebankovních institucí však na toto doporučení nebere zřetel a věkovou hranici si upravuje dle vlastních pravidel.

Bez vlastních prostředků se neobejdete

maketa domu

Kde jsou ty časy, kdy bylo možné žádat o celých 100% hypotéky. V současné době je to jen necelých 70%, přičemž zbylých 30% musí žadatel financovat z vlastních zdrojů. Hypotéka je navíc podmíněna zástavou nemovitosti, která v případě nedodržení smlouvy ze strany dlužníka může propadnout bance.

Mohlo by se vám také líbit: