Nedávno byl je Světový den feminismu. O feministkách koluje spousta mýtů, často je sami nevědomky opakujeme, aniž bychom věděli, že to jsou lži. Co opravdu znamená feminismus?

demonstrace za práva žen

Feministické mýty

Feministé jsou jednou z těch sociálních skupin, o nichž se opakuje mnoho falešných informací. V patriarchálním světě nejsou ženy ta snadno vyslyšeny, zvláště pokud bojují za svá práva bez zábran. Problém je v tom, že největší stereotypy o feminismu jsou často opakovány … samotnými ženami, jakož i lidmi, kterým opravdu není rovnost pohlaví lhostejná. Je na čase vyvrátit nejběžnější mýty o feministkách – nakolik jste jim věřili?

Feministky nenávidí muže

Feminismus nemá nic společného s nadvládou jednoho pohlaví a snižováním významu toho druhého. Naopak, feministky bojují za rovnost a nediskriminaci žen i mužů v různých oblastech života.

Feministky jsou lesbičky

Feminismus není nijak spojen se sexuální orientací. Feministé pocházejí ze všech oblastí života, často také z odlišných kultur nebo víry.

Nemůžete být feministkou

Feminismus předpokládá, že každý, ať už žena nebo muž, má na výběr. Žena si může vybrat tradičně vnímanou ženskost a přijmout právě takový způsob fungování ve společnosti. Má také právo vybrat si jinak – např. ostříhat si vlasy, nosit kalhoty a vzdát se mateřství.
ženské siluety

Feministé podporují potraty

Feministé podporují právo na výběr a rozhodování se o svém životě. To neznamená podporu pro ukončení těhotenství samo o sobě, ale víru v subjektivitu ženy, která je schopna samostatně přijímat odpovědná rozhodnutí.

Feministky se snaží osvobodit ženy od moci mužů

Feministky se snaží překonat škodlivé stereotypy, které ovlivňují ženy i muže. Nejen ženy, tradiční společnost ukládá specifické role a chování, které jim nutně nevyhovují. Muži také pociťují tlak, např. musí být vůdci, nesmí ukazovat slabost a emoce, což je pro jejich psychiku často zničující.

Mohlo by se vám také líbit: